Śnieżnik pogoda

Pamiętaj, że Śnieżnik to miejsce gdzie pogoda zmienia się bardzo szybko, dlatego bądź zawsze gotowy na pogorszenie się warunków atmosferycznych.

Pamiętaj o zabraniu ze sobą latarki, kurtki przeciwdeszczowej. Zimą zapewnij komfort cieplny, dodatkowa czapka i zapasowe rękawiczki powinny być na wyposażeniu Twojego plecaka gdy idziesz na Śnieżnik.

Obowiązkowo zainstaluj na swoim telefonie aplikację Ratunek

Śnieżnik – pogoda na szczycie.

Pogoda na Śnieżniku może być różna w zależności od pory roku i wysokości nad poziomem morza. Na szczycie Śnieżnika, który znajduje się na wysokości 1425 metrów, klimat jest chłodniejszy i bardziej alpejski niż w niższych partiach.

Średnia temperatura na Śnieżniku

W miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, średnia temperatura na Śnieżniku spada poniżej zera i wynosi około -5°C. W tym czasie często występują oczywiście opady śniegu, oraz intensywne podmuchy wiatru. Intensywny wiatr oraz duża wilgotność powietrza stwarza idealne warunki do powstawania szadzi która osadza się na drzewach poniżej szczytu oraz oczywiście na samej wieży na Śnieżniku.

W miesiącach letnich, od czerwca do sierpnia, warunki na szczycie są na ogół łagodniejsze, a średnia dzienna temperatura wynosi około 10°C. Jednak w nocy temperatury mogą znacznie spaść, dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą ciepłą odzież. Pamiętaj że zawsze warto mieć w plecaku zapasową czapkę na wypadek załamania pogody.

Nieprzewidywalna pogoda na Śnieżniku

Przez cały rok pogoda na Śnieżniku potrafi być nieprzewidywalna, dlatego turyści odwiedzający Śnieżnik powinni być zawsze przygotowani na załamanie pogody – temperatury, wiatru oraz opady deszczu lub śniegu. Przed wizytą warto sprawdzić prognozę pogody na Śnieżniku i zabrać ze sobą odpowiednią odzież, a także sprzęt przystosowany do panujących warunków. W okresie zimowym przydatne będą tzw. raczki, zapasowe rękawiczki i ciepła czapka. Na szczycie ze względu na odsłonięty teren panują często wietrzne warunki, warto mieć kurtkę nieprzepuszczającą wiatru.

Szadź na Śnieżniku

Szadź to rodzaj formowania się lodu, który może wystąpić w zimnych, wietrznych warunkach w regionach górskich czyli na Śnieżniku. Powstaje, gdy małe kropelki wody w powietrzu zamarzają na powierzchniach, takich jak drzewa, skały i budynki, tworząc warstwę lodu, która może z czasem rosnąć. W tym procesie kropelki wody pozostają w stanie ciekłym, nawet gdy temperatura spada poniżej zera. Kiedy te przechłodzone kropelki wejdą w kontakt z powierzchnią poniżej zera, natychmiast zamarzają, tworząc warstwę lodu.

Szadź na Śnieżniku jest szczególnie powszechna, oczywiście to odsłonięty szczyt daje ku temu idealne warunki. Wiatr przenosi przechłodzone kropelki wody z dużych odległości i osadza je np. na drzewach słupkach i samej wieży. Szadź może tworzyć piękne i niezwykłe formacje lodowe, pierzaste kształty i słupy lodu które są bardzo atrakcyjne do fotografii więc na Śnieżnik warto się wybrać z aparatem.

Pogoda Śnieżnik GOPR

Najbliższa stacja ratunkowa GOPR znajduje się w Międzygórzu przy ul. Śnieżnej. Ratownicy codziennie na swojej stronie publikują aktualny raport pogodowy. Raport pogodowy GOPR na Śnieżniku dostępny jest pod adresem www.walbrzyska.gopr.pl


Śnieżnik pogoda – prognoza 5 dniowa

Meteogram - 5 days - ŚnieżnikPogoda Śnieżnik – meteoblue

Wiatr na Śnieżniku


Pogoda Międzygórze

Międzygórze – prognoza pogody na najbliższe 5 dni.

Meteogram - 5 days - MiędzygórzePogoda Międzygórze – meteoblue
Śnieżnik pogoda
fot. Robert Jamróz Photography

Jakim szlakiem iść na Śnieżnik gdy pogoda jest zła.

Najkrótsze połączenie szlaków turystycznych z parkingu „Pod Skocznią” na Śnieżnik to czerwony szlak z do schroniska „Na Śnieżniku” a następnie zielony na sam szczyt. Potrzebujesz ok 171 min by zdobyć ŚnieżnikZobacz opis tej trasy.
Z Międzygórza możesz również wybrać inne szlaki na Śnieżnik